Ajurweda to tradycyjna indyjska sztuka uzdrawiania, która do dziś ma wielu zwolenników i praktyków w Indiach, Nepalu i Sri Lance. W 1979 Ajurweda została oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z koncepcji zdrowia i terapii. W Indiach jest praktykowana jako naukowa metoda leczenia, a jej zalety są doceniane przez wielu mieszkańców.
Dlaczego niektóre kobiety cieszą się luksusem pięknych włosów, a inne nie? Genetyka odgrywa ważną rolę w tym z jakim rodzajem włosów się rodzimy. Jednakże niezależnie od tego, w jaki typ włosów jesteśmy naturalnie obdarzeni, możemy cieszyć się gęstymi i zdrowymi włosami, stosując kilka tradycyjnych wskazówek ze starożytnej praktyki Ajurwedy, aby ograniczyć ich wypadanie.
- Dieta to jeden z najważniejszych elementów w dążeniu do zdrowych włosów. Dieta bogata w zielone liściaste warzywa, świeże owoce, nabiał, tłuste ryby oraz orzechy i nasiona pomaga w dostarczaniu odpowiednich składników odżywczych niezbędnych dla zdrowych i pięknych włosów.
- Stres może prowadzić do wypadania włosów, utraty pigmentacji włosów oraz wielu innych problemów zdrowotnych. Stres jest wszechobecny w naszym życiu i trudno się go pozbyć, jednak powinniśmy dokładać starań, aby go minimalizować. Medytacja, techniki oddechowe i relaksacyjne oraz ćwiczenia mogą znacząco pomóc w jego redukcji. Angażuj się w działania, które sprawiają Ci przyjemność takie jak ogrodnictwo, szycie czy wolontariat. Pamiętajmy, że kiedy poświęcamy swój czas na robienie czegoś dla innych, zapominamy o własnych problemach a to pozwala nam na obniżenie własnego poziomu stresu.
- Przetworzona żywność i konserwy niestety nie sprzyjają naszym organizmom i nie pomogą zachować zdrowia, ponieważ często zawierają nadmiar chemikaliów i konserwantów. Takie produkty nie mają naturalnych składników i nie dostarczają niezbędnych substancji odżywczych. Starajmy się unikać również mrożonych napojów, ponieważ hamują trawienie, a tym samym wchłanianie składników odżywczych.
- Natura obdarzyła nas wieloma naturalnymi składnikami, które wykorzystujemy w kuchni, a jednocześnie mają one korzystne działanie dla naszych włosów. Kurkuma, czarny pieprz i kminek to tylko niektóre z przypraw, które możesz dodać do swoich ulubionych potraw. Spróbuj uprażyć przyprawy i zmiel je na proszek, dodawaj do jogurtów lub sałatek, codziennie dbając o swoje włosy.
- Istnieje wiele ziół ajurwedyjskich znanych ze swoich właściwości odżywczych, kojących, relaksujących i balansujących. Brahmi lub Gotu Kola, Eclipta Alba i wiele innych są dostępne w sklepach zielarskich lub z produktami medycyny alternatywnej.
- Co najmniej dwa razy w tygodniu masuj skórę głowy ciepłym olejem, aby stymulować i nawilżyć skórę głowy. Używaj dobrej jakości oleju kokosowego, migdałowego lub oliwy z oliwek. Nałóż olej, delikatnie wmasowując go w skórę głowy, a następnie pozostaw na kilka godzin. Zmyj używając naturalnego szamponu ziołowego. Masaż głowy olejkiem ma także dodatkową zaletę, pomaga się odprężyć.
Medycyna ajurwedyjska to fascynująca praktyka, która istnieje od 5-ciu tysięcy lat, jednak wiele instytucji medycznych podważa jej skuteczność i traktuje jako pseudo-naukę. Przed samodzielnym wypróbowaniem zabiegów ajurwedy zalecamy konsultację z lekarzem. Dobrą alternatywą, w 100% naturalną, a jednocześnie wspieraną przez nowoczesne praktyki naukowe jest Natucain.