RABAT 10% NA PIERWSZE ZAKUPY Z KODEM "WELCOME10"
Koszyk

Pokrzywa a wypadanie włosów

Opublikowane przezAnna Krzyna w
Pokrzywa a wypadanie włosów

Pokrzywa zwyczajna, to wysoko ceniony ziołowy środek stosowany aby zapobiegać wypadaniu włosów. Jednak nie ma żadnych naukowych dowodów na poparcie twierdzeń, że pokrzywa może zapobiegać wypadaniu włosów lub promować ich wzrost. Stosowanie pokrzywy jest całkowicie nieszkodliwe, chyba że przyjmuje się specjalne leki.

Pokrzywa istnieje od wieków i jest stosowana w leczeniu różnych chorób. Roślina ta pochodzi z Azji i Europy Północnej, ale obecnie występuje w różnych częściach świata. Pokrzywa ma cienkie włosy na łodydze, którymi „parzy” przy dotknięciu. Korzeń pokrzywy ma szerokie zastosowanie w leczeniu dolegliwości prostaty.

 

Dlaczego tracimy włosy?

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Jednym z częstszych powodów jest dihydrotestosteron, czyli w skrócie DHT. Testosteron jest przekształcany w DHT, który następnie przyczepia się do mieszków włosowych, zapobiegając przedostawaniu się składników odżywczych do mieszków włosowych w celu ich odżywienia. Rezultatem jest krótsza żywotność mieszków włosowych i przyspieszone wypadanie włosów. DHT może również powodować obkurczanie się mieszków włosowych, przez co włosy są cieńsze, delikatniejsze i bardziej łamliwe.

Wypadanie włosów bywa także przypisywane innym czynnikom, takim jak starzenie się, tarczyca, stres, infekcje grzybicze, cukrzyca, niektóre leki i ciąża. Zmiany hormonalne są również znaną przyczyną wypadania włosów.

 

W jaki sposób korzeń pokrzywy pomaga walczyć z utratą włosów?

Uważa się, że korzeń pokrzywy posiada właściwości blokujące i hamujące przemianę testosteronu w DHT. Zablokowanie produkcji DHT oznacza ograniczenie utraty włosów. Jednakże nie ma badań potwierdzających skuteczność tego zioła.

Korzeń pokrzywy występuje w kilku formach, w tym: suchy ekstrakt, płynny ekstrakt, suszony korzeń i nalewka korzeniowa. Każdy rodzaj suplementu korzenia pokrzywy należy przyjmować w określonych dawkach. W sprzedaży jest kilka szamponów zawierających korzeń pokrzywy.

 

Efekty uboczne korzenia pokrzywy

Przyjmowanie kuracji zawierającej korzeń pokrzywy na wypadanie włosów ma niewiele skutków ubocznych. W rzadkich przypadkach może wystąpić zatrzymanie płynów lub rozstrój żołądka. Osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem korzenia pokrzywy, ponieważ może on wykazywać podobne właściwości. Kobietom w ciąży i matkom karmiącym odradza się kuracje z wykorzystaniem korzenia pokrzywy bez konsultacji z lekarzem.

Starszy post Nowszy post