RABAT 10% NA PIERWSZE ZAKUPY Z KODEM "WELCOME10"
Koszyk

Wpływ ciąży na hormony i utratę włosów

Opublikowane przezAnna Krzyna w
Wpływ ciąży na hormony i utratę włosów

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety zazwyczaj tracą około 50 do 100 włosów dziennie - jest to część naturalnego „cyklu życia mieszków włosowych”. Początkowo włosy wchodzą w fazę anagenu, która prowadzi do wzrostu włosa, ale następnie przechodzi w fazę egzogenną, w której włosy aktywnie wypadają, aby umożliwić wzrost nowych. W czasie ciąży wypadanie włosów może być przyspieszone z powodu znacznych zmian poziomu hormonów. Ponadto w czasie ciąży w organizmie obecne są substancje endogenne, które mogą powodować znaczne zmiany w cyklu życia mieszków włosowych.


Brak równowagi hormonalnej i ciąża są ze sobą ściśle powiązane. W pierwszym trymestrze ciąży poziom progesteronu utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co prowadzi do osłabienia włosów i utraty ich blasku. Oprócz tego ciąża może generować podniesienie poziomu stresu, co często skutkuje stanem znanym jako „łysienie telogenowe”. Obejmuje to wydłużenie fazy egzogenu w cyklu życia mieszków włosowych oraz osłabia włosy u kobiet i prowadzi do ich przerzedzenia i wzmożonego wypadania włosów do ok. 30%. Przyspieszenie wypadania włosów może spowodować utratę do 300 włosów dziennie - w porównaniu do tradycyjnych 50-100 dziennie.


W kolejnych etapach ciąży i wzrostu poziomu estrogenu kobiety odczuwają poprawę jakości włosów. Jednak wysoki poziomu stresu lub niedobory witamin i minerałów w wyniku braku równowagi hormonalnej mogą negatywnie wpływać na włosy.

Aby zachować zdrowe włosy przez całą ciążę, należy przestrzegać zdrowej diety, zawierającej pokarmy bogate w biotynę, metioninę, cysteinę, witaminę E, żelazo i cynk. Można je znaleźć w produktach spożywczych, takich jak jajka, nasiona lub soczewica. Podobnie ważne jest, aby używać szamponów i odżywek, które nie zawierają silikonów, parabenów, siarczanów i hormonów. Prostownice do włosów lub podobne akcesoria do stylizacji włosów na gorąco, mogą osłabić strukturę włosów i spowodować ich łamliwość. Należy również pamiętać: za wszelką cenę należy unikać kucyków, ciasnych warkoczy lub wszystkiego, co ciągnie lub nadwyręża włosy.

 Wypadanie włosów podczas ciąży nie musi wymagać specjalnego leczenia. Czasami lekarz może przepisać „minoksydyl”, jeśli wzrost włosów nie powraca do normalnego poziomu – jednakże badania wskazują, że lek ten nie jest całkowicie bezpieczny do stosowania podczas ciąży, jak wcześniej przypuszczano. Często jako alternatywę stosuje się „finasteryd”, jednakże dziś wiemy, że prowadzi on do komplikacji w rozwoju u dzieci płci męskiej i dlatego nie jest uważany za odpowiednio bezpieczny. Proponowane przez nas rozwiązania to delikatne obchodzenie się z włosami, wybieranie produktów do włosów o dużej objętości, zmniejszanie nacisku na włosy i rozważenie zastosowania produktu Natucain. Nasza unikalna opatentowana formuła zapewnia naturalny kosmetyk bez znanych skutków ubocznych, który zapewnia widoczne efekty. Zawsze zalecamy najpierw konsultację z odpowiednim personelem medycznym.

 

Starszy post Nowszy post